Vivien Mihalish

Šaty od slovenskej dizajnérky Vivien Mihalish? … a prečo nie?!

„Je to pekné ale …“

Mnohokrát od ľudí počúvam túto vetu. Pokračuje väčšinou „ale takýto kúsok si nemôžem dovoliť“, pritom plat majú mnohokrát väčší ako ja. Prípadne veta pokračuje „ale kam by som to nosil/a“. Opäť veta, ktorá sa dá ľahko vyvrátiť. Áno aj ja sama si nekupujem lokálnu tvorbu na dennom poriadku lebo mi to moje financie nedovolia. Avšak 90% vecí, ktoré som si pred xy rokmi u dizajnéra/tvorcu kúpila mi držia doteraz. Sú to kúsky, ktoré nepodliehali nikdy nejakým aktuálnym trendom. Tým pádom nevyšli z módy a jedná sa o kvalitné kúsky, ktoré ešte istotne so mnou pekných pár rokov ostanú.

Čo tým chcem povedať?

Pri kúpe dizajnérskeho alebo teda lokálneho oblečenia či doplnkov netreba tak veľmi riešiť vysokú cenu. Presnejšie netreba vnímať niečo drahšie, ako nenositeľné na bežný deň. Keď sa vám zdá cena vysoká rozrátajte si ju v hlave na dni, ktoré by ste si daný kúsok vzali. Potom sa zamyslite nad tým, že za ten rok si už ďalší takýto kúsok nekúpite vo fast fashion reťazcoch. Po prepočte zistíte, že sa vám to v konečnom dôsledku oplatilo. Nemáte skriňu preplnenú kúskami, ktoré aj tak nestíhate vynosiť. Ráno pred skriňou prestanete riešiť to typické „nemám čo na seba“ a s istotou vám viem povedať, že ten kúsok vám vydrží naozaj dlhšie ako len jeden rok. Len komu by sa chcelo narýchlo prepočítavať napríklad takých 5 rokov, že? Samozrejme, tak ako v každom odvetví aj tu by ste mali byť obozretní. Špekulanti, ktorí chcú rýchlo zarobiť sa nájdu vždy a všade. Práve preto nie je handmade ako handmade, dizajnér ako dizajnér.

Avšak ak už raz investujete do toho správneho autora, máte nezameniteľný kúsok ktorý vám bude robiť radosť nespočetné množstvo rokov. Hlavne ak raz okúsite kvalitné materiály, veľmi rýchlo si premyslíte nekvalitné produkty vo fast fashion reťazcoch za ceny, ktorých hodnota nie je taká vysoká ako je koncová cena. Ja som napríklad tento rok objavila čaro ľanového materiálu, o ktorom ste si mohli prečítať v minulom článku. Zároveň som objavila od tej istej žienky tieto krásne šaty na fotkách. Boli ako stvorené pre mňa. Strihom, prevedením, jednoducho láska na 1. pohľad. Super je, že aj počas horúcich dní sú skvelou voľbou. V kvalitnom materiáli vaše telo totižto dýcha a nemáte vďaka nemu pocit nepohodlia. Čo práve kúsky od kvalitných dizajnérov spĺňajú.

Pýtate ako spoznáte tých dizajnérov, ktorých tvorba je naozaj kvalitná?

Kvôli tomu som sa rozhodla vám predstavovať postupne rôzne kreatívne duše, ktoré svoju tvorbu robia kvalitne a tiež oficiálne. Lebo základom férového predajcu je aj férové jednanie tj. tvoriť legálne. Jednou z nich je práve talentovaná Veronika Miháliková, ktorú poznáte pod značkou Vivien Mihalish. Je to mladé talentované žieňa, ktoré vhuplo do sveta podnikania rovnými nohami. Prvý raz som ju trochu vyspovedala počas minulého roka, kedy sa s ďalšími tvorcami zapojila do vianočného kalendáru. Dnes som ju po necelom roku pozvala opäť na šálku kávy aby nám prezradila čo sa za ten rok v jej tvorbe zmenilo.

 

Rozhovor s Vivien Mihalish:

Pomaly to bude rok čo som ťa spovedala pre handmade adventný kalendár. Čo sa za tú dobu zmenilo v rámci tvojej značky?

V prvom rade pribudlo celkom dosť nových kúskov. Pomaly vzniká ďalšia kolekcia, ktorá mala byť letná, ale tak nejak bude celoročná. Predsa som značka pomalej módy, a keďže sa snažím veľa vecí robiť poctivo a sama, tak tá tvorba trvá trošku dlhšie. Mám viac roboty, čo ma nesmierne teší a práve som si uvedomila, že som vymenila takmer všetky staré stroje za nové 😀

Prezradíš aj niečo z novej kolekcie, na aké novinky sa môžeme tešiť?

Už veľmi dlho plánujem zahrnúť do nejakej kolekcie svadobné šaty, no nejako sa mi to nikdy nepodarilo. Tento raz však už mám kúpenú krásnu látku minimálne na jedny a taktiež by som sa rada pustila do slávnostných, plesových šiat. Jedny mám už tiež naplánované, zaujímavá látka čaká na svoje zakomponovanie a použitie 🙂

Toto znie naozaj super, tešíme sa na výsledok keďže máš naozaj krásnu tvorbu a veľmi viditeľný svoj rukopis. Preto by ma zaujímalo aké ženy u teba prevažne nakupujú? Predsa len asi nie každého osloví tento štýl.

Každá je originálna, má svoj štýl, nedajú sa zaškatuľkovať. Možno jediné čo ich identifikuje je láska k šatám, takže sú to také mestské princezné a každodenné víly.

Keďže ťa sama sledujem, viem že väčšinu kúskov keď objavím majú už svoju majiteľku. Ako je to u teba s tvorbou, prezraď? Väčšinou robíš na mieru alebo sa prosto tvoje kúsky tak rýchlo predajú?

Je to tak 50 na 50, čo mi veľmi vyhovuje ? Je to také slobodnejšie, lebo si tvorím presne čo chcem a pri zákazke sa snažím dbať aj na želania klientky, ktoré niekedy úplne nespĺňajú moje kritériá. Zase musím povedať , niekedy sa vie klientka sama inšpirovať a vymyslí niečo, čo sa mi veľmi páči ?? preto mám rada všetky druhy interakcie , s ktorými sa stretávam a všetko toto ma napĺňa ?

Téma módneho priemyslu a nadmernej produkcie oblečenia je stále viac diskutovaná. Dáva sa čoraz viac do povedomia slow fashion, ekologickejšia móda a podpora lokálnych značiek. Prezraď nám. Ako vnímaš ty aktuálnu situáciu v módom priemysle?

Myslím, že človek by sa mal prirodzene snažiť o konanie dobra, aby zo sveta urobil lepšie miesto. Nech už tú následnú pozitívnu odplatu za všetky skutky nazveme akokoľvek, či „karma“ alebo „Božie mlyny“, všetko dobré alebo zlé sa nám raz vráti. Nemyslím si, že je v poriadku, ako funguje v súčasnosti módny priemysel. Nie je v poriadku, ak niekde na druhom konci sveta pracujú ženy a deti za pár centov v mizerných podmienkach bez nádeje, že sa im niekedy polepší s hrozbou všakovakých vyhrážok alebo dokonca so strachom o svoj život. Ja to vidím tak, že žiaľ, tým, že ľudia vo veľkom nakupujú v týchto obchodoch toto šialenstvo podporujú a neprejde u mňa argument, že veď tie deti a ženy by sa museli možno živiť horším spôsobom, napríklad prostitúciou. Lenže my ako konzumenti môžeme vyvíjať nátlak na vlastníkov reťazcov, napríklad prostredníctvom hnutia Fashion Revolution, aby nám tie podmienky odokryli a hlavne aby ich zlepšili, lebo ak nie, nebudeme u nich nakupovať. Žiaľ, nákup v reťazci sa nedá úplne vynechať, dá sa však minimalizovať, stačí žiť udržateľne. Treba si premyslieť, ktoré veci reálne potrebujeme a či ich naozaj budeme často nosiť.

Prečo by podľa teba mali zákazníci nakupovať u lokálnych dizajnérov ako si napr. aj ty  a nie vo fast fashion reťazcoch? V čom vidíš ty osobne ten najväčší rozdiel medzi nákupom lokálnej tvorby a tej v obchodoch bežne dostupných obchodných centier?

Hlavnú výhodu kúpy lokálneho produktu vidím v tom, že je to predovšetkým podporenie tej férovosti, etickosti, podpora a naštartovanie lokálneho trhu. Ak si kúpim produkt od lokálneho dizajnéra alebo dizajnérky, viem v akých podmienkach bol vyrobený, že bol vytvorený s láskou, radosťou, hlavne pomaly, autorsky, a teda nesie známky kvality a prepracovanosti, ktorá v šatníku pri dobrej starostlivosti vytrvá dlhé obdobie. Ja osobne sa snažím veci šiť s dôrazom na prepracovanie, detaily, používať kvalitné elementy a vyberať prírodné, teda udržateľne materiály. Dbám na to, aby bol kúsok univerzálny a bolo možné ho nosiť napríklad viacero ročných období, nie ho striktne klasifikovať ako jarný, letný a pod. Navyše ak odpadne gombík, alebo sa pokazí zips na odeve, zákazníčka vie, kam môže prísť, na koho sa obrátiť. Nedopadne to ako pri klasickej reklamácii kdesi v Zare, kde vám síce odev vymenia, vyreklamujú, ale nebudú sa unúvať ho opraviť, ale rovno ho šmaria do koša. Čo ma privádza k tomu, že lokálni dizajnéri sa tiež snažia prirodzene zachovávať aj ekologické princípy, čo je v súčasnosti nesmierne dôležité. Robíme v malom počte, pre konkrétneho zákazníka, snažíme sa zistiť pôvod materiálov alebo získavať také, ktoré boli tiež vyrobené správne, či spracovávať staré materiály odsúdené na vyhodenie. Je to logicky aj ekonomické, pretože nakupovanie a výroba nepotrebného a nadbytočného by lokálneho tvorcu zruinovala. Myslím, že nemusím hovoriť o ďalších ekologických katastrofách, ktoré pácha rýchla móda…

Každý dizajnér či tvorba samozrejme niekde naberá inšpiráciu. Prezraď nám, čo  prípadne kto je tvojou najväčšou inšpiráciou?

Najväčšou inšpiráciou sú pre mňa magazíny, streetstyle fotografie z fashion weekov, ale aj modely z runway, a ako som uviedla v predošlej odpovedi, tak aj samotné ženy, klientky.

Ešte posledná otázka na  záver. Máš svojich obľúbencov napríklad módne časopisy, domy či dizajnéri? Koho tvorbou si nadšená?

Fuuuha, je toho viac. Obľúbený časopis je česká Marie Claire a po novom aj československý Vogue, obľúbené módne domy sú Chanel a Fendi pre prácu Karla Lagerfelda a Gucci v podaní Alessandra Micheleho. Moje obľúbené zahraničné dizajnérky sú Carolina Herrera, Ruska Ulyana Sergeenko, Talianka Luisa Beccaria, zo Sloveniek mám rada značku Ferity, z českých má nadchýna tvorba Zuzany Kubíčkovej. Obľúbené fashion blogerky sú Eleonora Mararo a Eleonora Carissi ??

 

FLORAL GARDEN

foto:  Mish Neumann photography

my outfit: dress – Vivien Mihalish, lace necklace – LukZu design , shoes – ZAXY via Zoot

Vivien Mihalish

Vivien Mihalish & LukZu design

Vivien Mihalish

Vivien Mihalish

ZAXY via Zoot

Vivien Mihalish

Vivien Mihalish

Vivien Mihalish & LukZu design

Vivien Mihalish

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.