advent giveaway, handmade

18. deň – handmade adventný kalendár

Koho vám to predstavím dnes? V tento 18.ty deň sa nám tu objavila jedna veľmi talentovaná mladá slečna a módna dizajnérka Vivien, ktorá si buduje svoju dizajnérsku značku pod názvom Vivien Mihalish. Poviem, vám že to robí dobre lebo na Sashe som ju objavila aj vďaka jej nezameniteľnému rukopisu. Poďme si ale upresniť čomu všetkému sa to venuje a samozrejme ju aj trochu vyspovedať.

Kto to je?

Vivien Mihalish, značka ktorá sa venuje šitiu, recyklácií odevov, šitiu odevov na mieru, či drobným úpravám oblečenia. Vo veľkej miere šije úplne nové originálne oblečenie, prevažne šaty, sukne, saká, kabátiky pre ženy. Nohavice u nej nenájdete. 😀 A to z jednoduchého dôvodu, lebo jej tvorba je charakteristická štýlom, ktorý sa snaží udržiavať na pomedzí rozkošného lolita štýlu, éterického, romantického, až pompézneho.

Používa prevažne prírodné materiály s nežnými kvetinovými, vzorovanými dezénmi. Občas si však uletí aj na niečom extravagantnom, ako je tyl či koženka, ktoré sú pre ženy, čo chcú byť vidieť s tendenciou zbožňovať elementy gotiky. Vzhľadom k tomu, že má rada komplexnosť kolekcií, aj keď nie sú typickými líniami, aké majú dizajnéri, rada vyrába aj drobnú bižutériu, kabelky a doplnky. Keď si u nej dáte vyrobiť kúsok, máte istotu že budete vlastniť niečo, čo lichotí ženskej postave, pretože používa také strihy, aby sa v nich ženy cítili krásne. Pozná materiály, ktoré sú príjemné a nositeľné. Hlavne si dáva záležať na spôsobe vypracovania a v tejto oblasti sa snaží najviac zlepšovať.

Rozhovor:

Ako si sa dostala ku kreatívnej tvorbe?

Kreatívna som sa narodila. Zatiaľ čo dievčence v našom meste hrali futbal, chodili na gymnastiku, ja som si z mojej izby vždy urobila osobnú dielničku a strihala, lepila, kreslila, aranžovala a vyrábala. Tvorivé vedomosti mi do vienka vštepila mamina, krstná a teta. Postupne som sa učila vyšívať, háčkovať a neskôr na strednej škole šiť. Na strednej som sa nedokázala vyprofilovať na typického návrhára s extravagantným myslením. Vždy som inklinovala k použiteľnosti odevu a zaužívaný princíp som ignorovala. Tým, že som nebola adaptabilná, nebolo možné, aby som sa dostala na vysokú školu na odevný design. Išla som na žurnalistiku a šitiu sa venujem popri škole. A keďže moja túžba stále šiť bola väčšia ako moje obavy, a ženy a dievčatá si odo mňa veci začali kupovať, stále pokračujem. 🙂

Čo ťa naštartovalo k tomu aby si sa svojej tvorbe venovala naplno a nie len ako hobby?

Objednávky, záujem, followeri. Chcela som vidieť aj reálny feedback, reálne reakcie, chcela som sa ocitnúť na akcii, ako je Sashe v Tržnici. A keďže na to potrebujete oprávnenie a s tým veci spojené, šla som do toho. A hoci sa šitiu venujem naplno, nedokázala by som sa tým zatiaľ uživiť. Všetko riešim popri štúdiu a brigáde, a teda nie je isté, či po prevzatí diplomu budem pokračovať v takom nasadení ako doteraz.

Aké je to podnikať s handmade na Slovensku?

Ťažké. Reálny, poctivý handmade, ktorý začína jedným zamestnancom (dvomi) má náročné a neisté začiatky. Často robí popri inom zamestnaní a funguje v podstate zo srdca daného tvorcu, pretože ten za zarobené peniaze nejde na dovolenku, ale znova ich použije na materiál a výdavky s tvorbou spojené. Potom sú také brandy, ktoré sa vyšvihli, ale žiaľ, nie sú poctivé. Začali skvelou ideou, ktorá nadchla masy, čo je chvályhodné, ale vďaka tomu, že chceli zarobiť už to remeslo trebárs nerobia sami, ale dávajú si ho vyrábať všelikde.

Na Slovensku, hlavne stredná generácia, nevie túto prácu oceniť. Sťažujú sa na vysoké ceny. Netušia čo za tým je, alebo sa dokonale prispôsobili trhu s lacnými vecami z Číny. Vyhovuje im mať veľa za málo peňazí, aj keď si neuvedomujú, že v konečnom dôsledku aj veľa vyhodia a nič neušetria. Mladí ľudia sú v tomto skvelí, oceňujú slow fashion, myslia ekologickejšie a majú prehľad v týchto veciach. A čo sa týka zákona a systému? Príde mi komické, aby som nemala do čoho zabaliť výrobok na úkor toho, že musím mať ako úplný začiatočník drahú pokladnicu.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Plány? Ja sa celkom rada držím hesla „chceš Boha rozosmiať? Povedz mu svoje plány“. Takže by som radšej hovorila o svojich snoch, ako o plánoch. Jedným takým snom je mať priestor, nerobiť to z obývačky, ale z útulného miesta, kde veci budem vyrábať, vystavovať, kde budem komunikovať so zákazníčkami. A už robiť iba to. Zahrabať sa do hŕb strihového papiera, nitiek, kvalitných materiálov a trebárs aj každý deň makať, ale proste makať za šijacím strojom. Nepotrebujem módne prehliadky, prehliadka je ulica a modelky sú moje ženy. Priala by som si, aby ženy nosili moje odevy a boli vďaka nim šťastné. Aby nekupovali lacné shity, vďaka ktorým bohatne pár vyvolených a milión ľudí trpí.

Čo by si odporučila, tým ktorý nad podnikaním v handmade len uvažujú?

Nech skúšajú a hlavne nech na sebe pracujú. Nech cítia a utvrdzujú sa v tom, že robia to, čo chcú. Nech robia svoju prácu najlepšie tak ako vedia a to sa potom odrazí na ich tvorbe. Nech milujú, to čo robia. Neradím, ale prajem im veľa síl, trpezlivosti a okolo seba tých správnych ľudí, ktorí ich podporia a pomôžu im, tak ako pomáhajú tí moji pomáhajú mne.

 

Ďakujem krásne za dnešný rozhovor s Vivien a jej pohľadom na všetko. Za mňa to bolo naozaj zaujímavé čítanie a vnímanie danej situácie. Keďže sama viem, že predsa len dizajnérske a upcyklované kúsky sú drahšie, a nie každý si ich môže dovoliť. Sama si ale uvedomujem, že ceny sú právom vyššie a takéto výrobky sú neporovnateľné kvalitou aj s napríklad bežnými reťazcami. Ak si kupujete oblečenie od handmade výrobcu/dizajnéra, ktorý svoju tvorbu robí z láskou a chuťou, ako napríklad naša Vivien Mihalish, je to kúsok na mnohé roky. Nie len aktuálna trendová záležitosť. Dnes nám jeden takýto kúsok venovala Vivien do súťaže a poviem vám bola veľmi štedrá. Dala nám totižto túto nádhernú koženkovú sukňu zo svojej tvorby do súťaže.

Dnes ale nemám na vás žiadnu otázku. Prečo?

Lebo dnes hľadané popolušku. 😀 Asi si myslíte, že som sa zbláznila ale určite mnoho z vás pozná túto rozprávku. Ak nie povinne si pozrieť. 🙂 No ale isto viete, že v tej rozprávke musí sadnúť topánka tej správnej. Dnes hľadáme žienky s pásom 73,5 cm, lebo presne pre tieto žienky je táto sukňa. Tak sa teda do komentára hláste. Prípadne ak viete o niekom komu by ste ju podarovali, tak napíšte komu by podľa vás táto sukňa sadla ako uliata.  Následne tu budete mať zajtra výsledok, ktorú „popolušku“ potešíme touto sukňou. 🙂

 

Nezabudnite sledovať aj zajtrajší deň lebo pre zmenu spoznáme jednu kreatívnu dvojicu.

PS: fotky sme zabezpečili v spolupráci s talentovanou fotografkou Mish a blogerkou Veronikou, ďakujem ♥

SÚŤAŽ UKONČENÁ!

Výherca: Ľubica – Gratulujem!

sukňa_vivien_mihalish

31 komentárov

 1. ŠATY OD SLOVENSKEJ DIZAJNÉRKY VIVIEN MIHALISH? … A PREČO NIE?! | Bloggers RE

  21. októbra 2018 at 23:21

  […] to bude rok čo som ťa spovedala pre handmade adventný kalendár. Čo sa za tú dobu zmenilo v rámci tvojej […]

 2. Štefánia Ondicová

  19. decembra 2017 at 0:26

  Kamoške♡krasna suknička, určite by sa potešila?

 3. Veronika

  18. decembra 2017 at 22:39

  Mě by sedla jako ulitá. ?Mám totiž pas 72-73, záleží jestli jsem si dala oběd nebo ne. ?? Navíc je vážně krásná
  maracuja.tea@gmail.com

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.