18. deň – handmade adventný kalendár

advent giveaway, handmade

18. deň – handmade adventný kalendár

Koho vám to predstavím dnes? V tento 18.ty deň sa nám tu objavila jedna veľmi talentovaná mladá slečna a módna dizajnérka Vivien, ktorá si buduje svoju dizajnérsku značku pod názvom Vivien Mihalish. Poviem, vám že to robí dobre lebo na Sashe som ju objavila aj vďaka jej nezameniteľnému rukopisu. Poďme si ale upresniť čomu všetkému sa to venuje a samozrejme ju aj trochu vyspovedať.

Kto to je?

Vivien Mihalish, značka ktorá sa venuje šitiu, recyklácií odevov, šitiu odevov na mieru, či drobným úpravám oblečenia. Vo veľkej miere šije úplne nové originálne oblečenie, prevažne šaty, sukne, saká, kabátiky pre ženy. Nohavice u nej nenájdete. 😀 A to z jednoduchého dôvodu, lebo jej tvorba je charakteristická štýlom, ktorý sa snaží udržiavať na pomedzí rozkošného lolita štýlu, éterického, romantického, až pompézneho.

Používa prevažne prírodné materiály s nežnými kvetinovými, vzorovanými dezénmi. Občas si však uletí aj na niečom extravagantnom, ako je tyl či koženka, ktoré sú pre ženy, čo chcú byť vidieť s tendenciou zbožňovať elementy gotiky. Vzhľadom k tomu, že má rada komplexnosť kolekcií, aj keď nie sú typickými líniami, aké majú dizajnéri, rada vyrába aj drobnú bižutériu, kabelky a doplnky. Keď si u nej dáte vyrobiť kúsok, máte istotu že budete vlastniť niečo, čo lichotí ženskej postave, pretože používa také strihy, aby sa v nich ženy cítili krásne. Pozná materiály, ktoré sú príjemné a nositeľné. Hlavne si dáva záležať na spôsobe vypracovania a v tejto oblasti sa snaží najviac zlepšovať.

Rozhovor:

Ako si sa dostala ku kreatívnej tvorbe?

Kreatívna som sa narodila. Zatiaľ čo dievčence v našom meste hrali futbal, chodili na gymnastiku, ja som si z mojej izby vždy urobila osobnú dielničku a strihala, lepila, kreslila, aranžovala a vyrábala. Tvorivé vedomosti mi do vienka vštepila mamina, krstná a teta. Postupne som sa učila vyšívať, háčkovať a neskôr na strednej škole šiť. Na strednej som sa nedokázala vyprofilovať na typického návrhára s extravagantným myslením. Vždy som inklinovala k použiteľnosti odevu a zaužívaný princíp som ignorovala. Tým, že som nebola adaptabilná, nebolo možné, aby som sa dostala na vysokú školu na odevný design. Išla som na žurnalistiku a šitiu sa venujem popri škole. A keďže moja túžba stále šiť bola väčšia ako moje obavy, a ženy a dievčatá si odo mňa veci začali kupovať, stále pokračujem. 🙂

Čo ťa naštartovalo k tomu aby si sa svojej tvorbe venovala naplno a nie len ako hobby?

Objednávky, záujem, followeri. Chcela som vidieť aj reálny feedback, reálne reakcie, chcela som sa ocitnúť na akcii, ako je Sashe v Tržnici. A keďže na to potrebujete oprávnenie a s tým veci spojené, šla som do toho. A hoci sa šitiu venujem naplno, nedokázala by som sa tým zatiaľ uživiť. Všetko riešim popri štúdiu a brigáde, a teda nie je isté, či po prevzatí diplomu budem pokračovať v takom nasadení ako doteraz.

Aké je to podnikať s handmade na Slovensku?

Ťažké. Reálny, poctivý handmade, ktorý začína jedným zamestnancom (dvomi) má náročné a neisté začiatky. Často robí popri inom zamestnaní a funguje v podstate zo srdca daného tvorcu, pretože ten za zarobené peniaze nejde na dovolenku, ale znova ich použije na materiál a výdavky s tvorbou spojené. Potom sú také brandy, ktoré sa vyšvihli, ale žiaľ, nie sú poctivé. Začali skvelou ideou, ktorá nadchla masy, čo je chvályhodné, ale vďaka tomu, že chceli zarobiť už to remeslo trebárs nerobia sami, ale dávajú si ho vyrábať všelikde.

Na Slovensku, hlavne stredná generácia, nevie túto prácu oceniť. Sťažujú sa na vysoké ceny. Netušia čo za tým je, alebo sa dokonale prispôsobili trhu s lacnými vecami z Číny. Vyhovuje im mať veľa za málo peňazí, aj keď si neuvedomujú, že v konečnom dôsledku aj veľa vyhodia a nič neušetria. Mladí ľudia sú v tomto skvelí, oceňujú slow fashion, myslia ekologickejšie a majú prehľad v týchto veciach. A čo sa týka zákona a systému? Príde mi komické, aby som nemala do čoho zabaliť výrobok na úkor toho, že musím mať ako úplný začiatočník drahú pokladnicu.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Plány? Ja sa celkom rada držím hesla „chceš Boha rozosmiať? Povedz mu svoje plány“. Takže by som radšej hovorila o svojich snoch, ako o plánoch. Jedným takým snom je mať priestor, nerobiť to z obývačky, ale z útulného miesta, kde veci budem vyrábať, vystavovať, kde budem komunikovať so zákazníčkami. A už robiť iba to. Zahrabať sa do hŕb strihového papiera, nitiek, kvalitných materiálov a trebárs aj každý deň makať, ale proste makať za šijacím strojom. Nepotrebujem módne prehliadky, prehliadka je ulica a modelky sú moje ženy. Priala by som si, aby ženy nosili moje odevy a boli vďaka nim šťastné. Aby nekupovali lacné shity, vďaka ktorým bohatne pár vyvolených a milión ľudí trpí.

Čo by si odporučila, tým ktorý nad podnikaním v handmade len uvažujú?

Nech skúšajú a hlavne nech na sebe pracujú. Nech cítia a utvrdzujú sa v tom, že robia to, čo chcú. Nech robia svoju prácu najlepšie tak ako vedia a to sa potom odrazí na ich tvorbe. Nech milujú, to čo robia. Neradím, ale prajem im veľa síl, trpezlivosti a okolo seba tých správnych ľudí, ktorí ich podporia a pomôžu im, tak ako pomáhajú tí moji pomáhajú mne.

 

Ďakujem krásne za dnešný rozhovor s Vivien a jej pohľadom na všetko. Za mňa to bolo naozaj zaujímavé čítanie a vnímanie danej situácie. Keďže sama viem, že predsa len dizajnérske a upcyklované kúsky sú drahšie, a nie každý si ich môže dovoliť. Sama si ale uvedomujem, že ceny sú právom vyššie a takéto výrobky sú neporovnateľné kvalitou aj s napríklad bežnými reťazcami. Ak si kupujete oblečenie od handmade výrobcu/dizajnéra, ktorý svoju tvorbu robí z láskou a chuťou, ako napríklad naša Vivien Mihalish, je to kúsok na mnohé roky. Nie len aktuálna trendová záležitosť. Dnes nám jeden takýto kúsok venovala Vivien do súťaže a poviem vám bola veľmi štedrá. Dala nám totižto túto nádhernú koženkovú sukňu zo svojej tvorby do súťaže.

Dnes ale nemám na vás žiadnu otázku. Prečo?

Lebo dnes hľadané popolušku. 😀 Asi si myslíte, že som sa zbláznila ale určite mnoho z vás pozná túto rozprávku. Ak nie povinne si pozrieť. 🙂 No ale isto viete, že v tej rozprávke musí sadnúť topánka tej správnej. Dnes hľadáme žienky s pásom 73,5 cm, lebo presne pre tieto žienky je táto sukňa. Tak sa teda do komentára hláste. Prípadne ak viete o niekom komu by ste ju podarovali, tak napíšte komu by podľa vás táto sukňa sadla ako uliata.  Následne tu budete mať zajtra výsledok, ktorú „popolušku“ potešíme touto sukňou. 🙂

 

Nezabudnite sledovať aj zajtrajší deň lebo pre zmenu spoznáme jednu kreatívnu dvojicu.

PS: fotky sme zabezpečili v spolupráci s talentovanou fotografkou Mish a blogerkou Veronikou, ďakujem ♥

SÚŤAŽ UKONČENÁ!

Výherca: Ľubica – Gratulujem!

sukňa_vivien_mihalish

32 komentárov

 1. violet – color of the year

  8. marca 2020 at 0:40

  […] adventného kalendára na svojej stránke, tak by ste mali záujem môžete si o nej prečítať viac tu. Keďže však pripravujem ešte dve fotenia s jej vecičkami, začala som uvažovať nad tým […]

 2. ŠATY OD SLOVENSKEJ DIZAJNÉRKY VIVIEN MIHALISH? … A PREČO NIE?! | Bloggers RE

  21. októbra 2018 at 23:21

  […] to bude rok čo som ťa spovedala pre handmade adventný kalendár. Čo sa za tú dobu zmenilo v rámci tvojej […]

 3. Štefánia Ondicová

  19. decembra 2017 at 0:26

  Kamoške♡krasna suknička, určite by sa potešila?

 4. Veronika

  18. decembra 2017 at 22:39

  Mě by sedla jako ulitá. ?Mám totiž pas 72-73, záleží jestli jsem si dala oběd nebo ne. ?? Navíc je vážně krásná
  maracuja.tea@gmail.com

 5. Eliška

  18. decembra 2017 at 21:21

  Jééj, táto nádherná sukňa by padla mne alebo mojej sesternici 🙂

 6. Haba

  18. decembra 2017 at 21:19

  Anooooooo 73,5 maaaam.hned som.bezala pre meter. Juchuu.

 7. Ingrid Štefanová

  18. decembra 2017 at 17:37

  dcér určite by bodla, je tenká ako prútik

 8. Katarína Zvěřinová

  18. decembra 2017 at 16:49

  Sestre by padla ako uliata 🙂
  zverinova.k@gmail.com

 9. Drew

  18. decembra 2017 at 14:37

  No nádherná je!! Ale teda nie pre mňa a mojich 78cm 😀 nemala by som ju komu podarovať, takže prenechávam šťastie v hre iným 🙂

 10. Iveta Ondáková

  18. decembra 2017 at 13:04

  Aj ja sa hlásim 🙂 ondakovai@azet.sk

 11. Ela

  18. decembra 2017 at 12:57

  Je krásna, no u nás neviem, či by niekomu bola, mne urcite nie 🙂
  Vivien prajem veľa úspechov.

 12. Katarína Kopešťanská

  18. decembra 2017 at 12:52

  Mám pas 72 centimetrov, takže by mi sadla a ako bonus by som sa v nej mohla ešte aj poriadne napapať ??❤️

 13. Rebecca Anna Bremer

  18. decembra 2017 at 12:36

  Suknička by sadla úplne mojej maminke pod stromček <3

 14. Michaela Neumannová

  18. decembra 2017 at 12:26

  Jaaa! 🙂

 15. Romilikes

  18. decembra 2017 at 11:47

  Olalala..nuz nemerala som sa recently, ale ta by mi mohla sadnut, vecer to este pomeriam a potom si uz iba budem drzat palce. 🙂

 16. Margitka

  18. decembra 2017 at 11:40

  Kde len bolo, tam len bolo, za siedmimi horami,
  bola jedna dievčina, čo Margitkou ju volali.
  Padla jej do oka suknička premilá,
  ktorú s láskou šikovná Veronika šila.
  Hľadala už veru dlho sukňu takú čarovnú
  čo spravila by z nej vílu i elegantnú kráľovnú.
  Sukňa farbou, strihom, všetkým… padla jej do oka,
  zmerala si ruky, nohy, pás i bok od boka.
  Meter dlhý, ošúchaný, no veru i statočný
  postaral sa o zázrak nečakaný, vianočný.
  Až na zadok takmer spadla –
  sukňa by perfektne sadla!
  Nastražujem oči, ušká –
  bude zo mňa Popoluška?
  <3

 17. milan

  18. decembra 2017 at 10:52

  mladsej dcere by zapasovala

 18. Monica

  18. decembra 2017 at 10:27

  Ta je super, a by sa mi hodila do satnika?

 19. Nikola Benková

  18. decembra 2017 at 10:05

  moja najlepsia kamaratka by sa zblaznila keby jej to dam 🙂 sutazim za nu velmi by ju to potesilo

 20. Ľubica

  18. decembra 2017 at 10:04

  Vivien mihalish má šikovné a kreatívne ruky ? ? bolo by mi cťou nosiť sukničky od nej ❤

 21. Nela Procházková

  18. decembra 2017 at 9:23

  Ta je bombová! Juj, kéž by byla u mě ve skříni.
  cumanelka@gmail.com

 22. Martina Dušková

  18. decembra 2017 at 9:13

  Seděla by skvěle mojí sestře .. čekají jí taneční, takže by je skvěle unosila 🙂

  martina.duhek@gmail.com

 23. Marcella

  18. decembra 2017 at 8:57

  Sedela by parádne aj farebné 🙂

 24. Vladimíra Ďuriačová

  18. decembra 2017 at 8:53

  bola by bud pre mna alebo pre sesterku 🙂
  vladimira.duriacova@gmail.com

 25. Andrea F.

  18. decembra 2017 at 8:47

  Zo mňa síce popoluška nebude, ale sestre (buď jednej, alebo druhej) by tá sukňa šla 😀

 26. Ivica

  18. decembra 2017 at 8:39

  to je ako pre mňa… 😉
  Tvorba Vivi sa mi páči a som jej fanúšikom! Sukňa by ma potešila a hodila by sa k mikine, ktorú už od Vivien mám.

 27. Alexandra Štorová

  18. decembra 2017 at 8:38

  Sukňa by potešila moju sestru pod stromčekom ???
  Saska.Storova@gmail.com

 28. Lenka

  18. decembra 2017 at 8:31

  Mne by sedela ako uliata ? juuj, veľmi rada by som ju vlastnila.

 29. Ivona

  18. decembra 2017 at 8:20

  Takže na túto sukňu sa teším odvtedy ako som videla post na insta, že bola do tohto handmade kalendára darovaná 🙂 U nás by ju vynosili dve možno tri baby 🙂 Ja, mamina a sestra 🙂 jancova.ivona@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.