Ľan počas leta? – trendy oblečenie, ktoré bude stále IN

handmade, other

Ľan počas leta? – trendy oblečenie, ktoré bude stále IN

Ľan ako látka sa čoraz viac dostáva aj do bežných reťazcov a tentokrát sa stal doslova hitom sezóny jar/leto 2018 v módnom svete. Tento fakt ste určite postrehli aj vy.  V bežne dostupných obchodoch nájdete širokú ponuku šiat, sukní, nohavíc či topov práve z tohto príjemného a hlavne prírodného materiálu. Ľan je totižto ekologickou tkaninou, keďže pri pestovaní ľanových rastlín nie je potrebné používať pesticídy ani hnojivá a pri jej výrobe nie sú potrebné chemické úpravy. Je prirodzene antibakteriálny a 100% prírodný, vhodný pre alergikov. Neelektrizuje a nepriťahuje prach. Čo viac si priať?

Prečo je tak obľubovaným materiálom u výrobcov už vieme, ale aké výhody má spomínané ľanové oblečenie?

Ľanové oblečenie, má mnoho výhod a v podstate len jednu menšiu nevýhodu. Ľan ako taký je príjemný materiálom, ktorý sa perie úplne jednoducho na približne 40°C, nepotrebuje špeciálnu údržbu a ešte aj pomerne rýchlo schne. Výrobky z ľanu sú pevné a chránia pokožku proti UV žiareniu. Avšak ich hlavnou výhodou práve počas teplých letných dní sú termoregulačné vlastnosti. Takéto kúsky sú priedušné, dobre odvádzajú teplo a vlhkosť, čo spôsobuje že v lete vás toto oblečenie chladní a v zime hreje.

Ich jedinou nevýhodou je len krčivosť a to je jeden z dôvodov, prečo v bežne dostupných reťazcoch nájdete skôr zmes ľanovej tkaniny s obsahom viskózy či elastanu. Tu však nastáva otázka, pre tých čo by predsa len chceli to “čisté” ľanové oblečenie. Čo v takom prípade? Jednoducho treba voliť našich šikovných tvorcov pred bežnými reťazcami.  Tento kúsok síce bude o niečo drahší ale ostane vám dlhodobejšie, nevyjde z trendov a máte s ním aj časť danej značky.  Pokiaľ si nepotrpíte na čerstvo vyžehlené oblečenie, tak ušetríte aj svoj čas.  Žehliť ho naozaj nemusíte, mierne vrásčitá štruktúra po opraní mu dodá ten pravý a krásny krčivý efekt. Vďaka tomu daný odev z ľanu, bude vždy originál.

Teraz sa asi pýtať kde takýchto dizajnérov/tvorcov nájsť?

Mnoho z nich objavíte brázdením po Sashe, či iných portáloch. Niektorých zas viete stretnúť osobne na handmade trhoch. Je už na vás aký spôsob volíte. Ja som napríklad dnes skombilovala dokopy dokonca dva ľanové výrobky. Krásne ľanové šaty od talentovanej dizajnérky Vivien Mihalish a ľanové tašky v ponuke značky Abreadbag, ktorá sa zaoberá primárne tvorbou ľanových doplnkov do kuchyne a síce tieto ľanové tašky sú asi prvotne určené na nákup, osobne si myslím, že sa dajú pokojne nosiť aj ako kabelky. Ja sama ich vlastním a sú mojimi spoločníčkami počas pracovných dní, kedy potrebujem toho zobrať so sebou viac. Hlavne teraz počas leta kedy nejdem ani na krok bez fľašky  s vodou. K tomu letný klobúk na silné slniečko a môže sa ísť, či už do mesta, do práce alebo žeby na lúku? 😉

Ďalšími tipmi sú napríklad ďalšie dve talentované dizajnérky a to Severanka s jej novou ľanovou kolekciou a značka Cila kde zas nájdete upcyclované kúsky zo zmesi ľanovej tkaniny. Stačí si vybrať len svoj štýl, ku ktorému najviac inklinujete.

Trochu zaujímavostí o ľane …

Trend záujmu o to čo vlastne nosíme je každý rokom silnejší, avšak ešte stále prevláda predstava, že výrobky z čistej bavlny sú pre nás tým pravým materiálom.  To ale tak úplne neplatí, keďže bavlnené vlákna prechádzajú predtým, než si ich oblečieme chemickým procesom. Máme tu ale ľan, ktorý  je historicky najstarším odevným materiálom. Známy aj ako materiál chudobných, čo však už v dnešnej dobe naozaj neplatí. Prečo ho ale v minulosti vnímali? Vyrábala sa z neho jemná látka, ktorá ale sprevádzala ľudí skoro počas celého života. Bola súčasťou sviatočných odevov ale aj posteľnej bielizne, utierok, obrusov, závesov a takmer každej textílie. Na jeho pestovanie neboli žiadne náročné podmienky, práve naopak. Darilo sa mu tam kde iným plodinám nie, hlavne v zemiakárskych a podhorských oblastiach.

Tak čo, ešte stále vás odrádza krčivosť tohto materiálu alebo práve naopak?  Ja vám musím povedať, že tento materiál ma chytil za srdce už minulý rok a počas teplých dní, je naozaj skvelým spoločníkom aj keď to nejaké pokrčenie na mne vidieť. Stačí len odhodiť predsudky a verte, že v tomto prípade neoľutujete.

 

model a styling – JA

foto: Butterfly creative by Susy

Fairytale about wildflowers

dress –  Vivien Mihalish, bag – Abreadbag, hat – H&M (old), flowers – Ateliér Papaver

vivien mihalish

Vivien Mihalish & Atelier Papaver

Abreadbag a Atelier Papaver

Abreadbag, Atelier Papaver, Vivien Mihalish

Vivien Mihalish

Vivien Mihalish & Atelier Papave

Abreadbag a Atelier Papaver

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.