3. deň – handmade adventný kalendár

advent giveaway, handmade

3. deň – handmade adventný kalendár

Máme tu tretí deň nášho handmade adventného kalendáru a pomaly sa nám to rozbieha. Čomu sa ja naozaj veľmi teším. Dnes som sa rozhodla vám predstaviť ďalšiu kreatívnu ženu a to Ninu, ktorá vyrába pod značkou TvoreNina. Čo všetko v jej tvorbe nájdete a čím nám ona prispela do adventného kalendára sa dozviete v tomto článku.

Kto to je?

Nina je tvor kreatívny a jej láska k handmade je ukrytá v šití. Preto aj ten názov, univerzálny ak by si chcela rozširovať sortiment. Ako ona tvrdí, je ešte len v začiatkoch, ale podľa mňa v tých správnych. Kto by už len zo žien nemiloval kabelky a kozmetické taštičky. Tie totižto u nej zatiaľ prevládajú. Má však sen a plány ako napríklad pridať do ponuky patchwork deky. Jej hlavným cieľom je priniesť originálne veci, ktoré bude sama vymýšľať od nápadu až po strih. Nejaké jej už aj vznikli pod rukou a nie je ich málo. Šitie je pre ňu forma sebarealizácie, práce a oddychu zároveň.

Neviem ako vy ale ja som už zvedavá ako prebiehal rozhovor s ňou. Ak vás to zaujíma minimálne tak ako mňa alebo aj viac pokračujte v čítaní.

Rozhovor:

Ako si sa dostala ku kreatívnej tvorbe?

Myslím, že to mám v krvi. Mama je vyštudovaná stavebná inžinierka, napriek tomu kreslila rozprávky a teraz sa venuje drotárstvu ako slobodný umelec. Ja som bola odmala vedená k nejakej tvorbe a aj som sama chcela. Roky som chodila na výtvarnú, od škôlky až po strednú. Šiť som sa naučila doma. Ako asi každá domácnosť sme mali doma šijací stroj Veritas, ktorý mama dostala na pätnáste narodeniny. Tak na ňom som sa približne v rovnakom veku začala učiť aj ja, už som dovtedy samozrejme vedela šiť v ruke. Začala som vankúšmi, taškami, peňaženkou. A teraz sa k tomu vlastne vraciam.

Čo ťa naštartovalo k tomu aby si sa svojej tvorbe venovala naplno a nie len ako hobby?

Prišlo to vo štvrtom ročníku počas štúdia farmácie na vysokej. Spätne si uvedomujem, že to nebolo dobré načasovanie 😀 Bývala som už v podnájme, ktorý som financovala cez brigádu, ale mala som na ňu čoraz menej času. Čakala ma povinná 5-mesačná prax v lekárni a ja som nevedela, ako budem stíhať ešte aj prácu. Až som sa rozhodla, že večer predsa môžem šiť. Založila som si živnosť, registrovala sa na Sashe a Fleri a nič 🙂 Nešlo to. Nemala som dopredu nič premyslené ani našité. Kým som sa rozhodla, že budem šiť kabelky a doplnky (pre seba som si dovtedy šila oblečenie, na ktoré som si ale netrúfla) prebehlo pol roka.

Zlom nastal až na konci decembra 2016. Vtedy som predstavila kolekciu „Značkové kabelky“. Ak si spočítam príjmy a výdavky, v podstate som stále bola v mínuse, ale aspoň sa o mne dozvedeli ľudia. Opäť to bolo veľmi zlé načasovanie vzhľadom k tomu, že ma čakali zimné štátnice. Musela som odrieknuť objednávky alebo ich presúvať na február. To už na dvere klopala diplomovka, letné štátnice… Mala som pocit, že sa nezastavím. Ale ja som blázon, šila som aj pomedzi to, aj keď veľmi obmedzene. Potrebovala som v tom kolotoči relaxovať. Teraz je to pokojnejšie, od septembra pokračujem na doktorandskom štúdiu. Mojej tvorbe sa stále venujem len v rámci voľného čas, preto je to pre mňa zábava, nie povinnosť.

Aké je to podnikať s handmade na Slovensku?

Neľahké. Najprv som sa bála živnosti ale nedovolila by som si to robiť bez toho. Je to pre mňa komplikované, nerozumiem právnickým veciam a účtovníctvu. Napriek tomu sa snažím vzdelávať aj v týchto témach. Najdôležitejší je ten prvý krok – odhodlať sa. Tiež je dôležitá cenotvorba, ľudia si musia uvedomiť, že sa nedá predávať za cenu materiálu, je to dlhodobo neudržateľné. Čo sa mi veľmi páči, ako komunita držíme spolu (teda tí, ktorí to robíme oficiálne), máme podporné skupiny na Facebooku, radíme si ako najlepšie vieme. Tá spolupatričnosť je dôležitá. Sama som začala viac nakupovať handmade výrobky, aby som podporila kolegov.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Mať obrovskú šijaciu dielňu mimo domu, vlastný obchod, kvalitnú značku…to sú sny. Také reálnejšie plány sú nateraz nebyť v mínuse a nech sa ľudom páči, čo im šijem. Pokukujem po šití oblečenia aj pre iných, vybavenie na to mám. Láka ma tiež vyskúšať upcykláciu, zatiaľ sa snažím spotrebovať každý kúsok materiálu a nevyrábať tak zbytočný odpad.  Samozrejme, stále sa chcem učiť nové zručnosti a techniky. Teraz som začala vyšívať. Mojím veľkým snom je doplniť si odborné vzdelanie v oblasti textilného dizajnu. 

Čo by si odporučila tým, ktorý nad podnikaním v handmade len uvažujú?

Premýšľajte vopred. Je potrebné mať určitú finančnú rezervu, keby to zo začiatku nešlo. Ak Vás nepodporia alebo odhovárajú blízki, verte sami sebe! A potom už len makať, makať, makať… odmenou je možnosť robiť to, čo máte naozaj radi.

Ako ste sa dočítali, občas to handmade nie je svet s ružovými okuliarmi. Stále však platí, netreba sa vzdávať a treba si ísť za svojim. Nine preto držím palčeky a veľa šťastia, lebo sama poznám ten pocit nesprávneho vhupnutia do toho. O tom ale budeme písať až na záver 🙂

Dnes si ale ešte dáme súťaž o jednu z jej kabeliek. Chceli by ste vedieť ktorá to bude?

Predsa „Značková“

Pravidlá sú jednoduché!

Napíšte nám do komentára aká dopravná značka je vyobrazená na kabelke. Nezabudnite pripísať svoj mail aby som vás mohla kontaktovať. 🙂

Platia tie isté pravidlá ako predchádzajúce dni a preto výsledok tu nájdete na ďalší deň. Sledujte stránku aby vám nič neuniklo 🙂

 

Opäť sa vidím na druhý deň pri ďalšej kreatívnej dušičke spolu s ďalšou súťažou.

PS: fotky sme zabezpečili v spolupráci s talentovanou fotografkou Mish a modelkou/blogerkou Drew, ďakujem ♥

SÚŤAŽ UKONČENÁ!

Výherca: SUSY – Gratulujem!

dopravná_značka_kabelka

dopravná_značka_kabelka

 

20 komentárov

 1. Nela Pavkova

  4. decembra 2017 at 8:56

  Kabelka značí stezku pro cyklisty. Je tedy vskutku nádherná!!! nela.pavkova@gmail.com

 2. Janka

  4. decembra 2017 at 6:35

  Cesta pre cyklistov ?

 3. Ivona

  3. decembra 2017 at 23:20

  Na kabelke je značka: Cesta pre cyklistov 🙂

 4. Andrea

  3. decembra 2017 at 21:11

  Cesta pre cyklistov 🙂

 5. Katka

  3. decembra 2017 at 20:27

  Cestička pre cyklistov

 6. Drew

  3. decembra 2017 at 20:23

  Anooo tú by som si priala ?
  Je na nej cesta pre cyklistov ?

 7. Radka

  3. decembra 2017 at 19:17

  Cesta pro cyklisty!
  Nádherná práce! 🙂

 8. Evka

  3. decembra 2017 at 18:16

  Cestička pre cyklistov 🙂
  Eewinka@gmail.com

 9. Daniela

  3. decembra 2017 at 16:10

  Cestička pre cyklistov 🙂 danycuks@gmail.com

 10. Patricia

  3. decembra 2017 at 15:39

  Cesta pre cyklistov 🙂 Nina je veľká šikulka!!

 11. Susy

  3. decembra 2017 at 13:13

  „Cestička pre cyklistov“ 🙂 😀 SusynQa@gmail.com

 12. Veronika

  3. decembra 2017 at 12:53

  Cestička pre cyklistov 🙂 mega taška 🙂 vivien.mihalikova@gmail.com

 13. Zuzana

  3. decembra 2017 at 11:35

  Cesta pre cyklistov. Vyzerá super 🙂
  pinkshaaark@gmail.com

 14. Little Dreamer

  3. decembra 2017 at 10:59

  Na kabelce je stezka pro cyklisty 🙂
  koubovalenka8@gmail.com

 15. Eli

  3. decembra 2017 at 9:37

  Na kabelke je znázornená cesta pre cyklistov 🙂

 16. Jana fuchsová

  3. decembra 2017 at 9:30

  Cestička pre cyklistov a NInka prajem krásny adventný čas aj všetkým, krásny kalendár a práce wau, jaanka74@gmail.com

 17. Miska kuzmiakova

  3. decembra 2017 at 8:32

  Na kabelke je znacka cesta pre cyklistov a musim povedat ze Nina je sikulka 🙂 nech sa jej dari !

 18. Maria Vavrova

  3. decembra 2017 at 8:26

  Na obrázku je vyobrazena znacka -cestička pre cyklistov; značka prikazuje cyklistom použiť takto označený pruh alebo cestičku.

 19. Zuzana Úradníková

  3. decembra 2017 at 8:21

  Cestička pre cyklistov ???04zuzana@azet.sk

 20. Slávka Ľuptovcová

  3. decembra 2017 at 6:00

  Na kabelke je zobrazená značka: Cestička pre cyklistov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.