advent giveaway, handmade

5. deň – handmade adventný kalendár

Štvrtý deň handmade adventného kalendára je za nami a výsledok zo včerajška tiež. Pokračujeme 5.tým dňom, v ktorom sa opäť zoznámite so ženou kreatívnou a to rovno od šperkov. Lenže nie hocijakých. O tom si viac povieme nižšie v článku. Na začiatok vám len prezradím, že má za sebou aj niekoľko výstav a umelecká krv v nej koluje od malička.

Kto to je?

Stanislava známa pod značkou Tanya-handmade vyrába šperky zo striebra, drahých kameňov, koralu, lávy, skamenelín a všetkých prírodným materiálov ktoré sú spájané s liečivými vlastnosťami a mystikou . V minulosti vyrábala aj šperky z plodov semien a rastlín z celého sveta do knihy Plody a semená v tvorbe ozdôb a šperkov (2014, VEDA).  S tým boli spojené viaceré výstavy ktorých sa zúčastnila. Ako napríklad Výstava „Netradičné šperkové materiály – plody a semená“ (2013, UKF Nitra) a (2014, Arborétum Mlyňany SAV). Či Výstava“Koráliky nielen z klokoča“(2015 – 2016, Slovenské národné múzeum -Prírodovedné múzeum, Bratislava)

Čo hovoríte? Zaujalo vás toto talentované žieňa čo už má predsa len toho za sebou viac? Ak áno poďte si prečítať ako Stanislava zvládla zodpovedať otázky, ktoré sme si aj na ňu pripravili.

Rozhovor:

Ako si sa dostala ku kreatívnej tvorbe?

Od malička som mala vzťah k umeniu – hlavne kresleniu. Vraj som skôr kreslila ako rozprávala. Navštevovala som ľudovú školu umenia, neskôr sa vyučila ako umelecká zlatníčka – klenotníčka. Tento odbor ma lákal, pretože mi ponúkal možnosť rozvíjať sa v kreslení. Hneď ako som prišla na chuť šperkom, už som sa ku kresleniu nevrátila. Šperky a hranie s kovom ma tak pohltili, že som už nenakreslila ani jeden jediný obraz. Babička s deduškom ma viedli k láske k prírode, rastlinám, kameňom. Jasná voľba bola pre mňa štúdium Technickej mineralógie a gemológie na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre. Úžasní docenti na katedre svojim prístupom a zaujímavým výkladom vo mne ešte viac upevnili záujem o prírodné materiály.

Čo ťa naštartovalo k tomu aby si sa svojej tvorbe venovala naplno a nie len ako hobby?

Láska. Či už k šperkom, drahým kameňom a umeniu. Dobrý pocit zo spätnej väzby, z toho, keď mi príde správa že moja práca prináša úsmev aj slzy radosti. Popri materskej dovolenke bola tvorba pre mňa spestrenie každodennej rutiny. Hneď ako dcéra nastúpila do škôlky a ja som skončila vysokú školu, skočila som do toho rovnými nohami 🙂

Aké podľa teba podnikať s handmade na Slovensku?

Občas ťažké. Určite každý handmade tvorca stretne človeka, ktorý stále nevie oceniť ručnú prácu. Radšej si kúpi pásový výrobok za pár eur s nulovou umeleckou hodnotou, ako investovať do jedinečného kúsku. Posledné roky sa však handmade dostáva do povedomia a ľudia si vážia originálne výrobky s dušou. O to viac ma teší, keď sa ku mne pravidelne vracajú.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Plánov mám veľa. Naďalej sa chcem venovať tvorbe šperkov a posúvať sa vyššie a vyššie. Napriek tomu že množstvo objednávok pribúda, nechcem sa podobať pásovej výrobe. Ku každému šperku a každej zákazníčke chcem pristupovať individuálne, tak ako doteraz. Plánujem rozšíriť webovú stránku www.tanya-handmade.sk o kamene dekoratívne, geody a minerály. Do budúcna je mojím snom mať maličký obchodík, kde ľudia nájdu originálne handmade výrobky od rôznych tvorcov a popri tom si vychutnajú napríklad šálku dobrého čaju. Rada by som viedla umelecké kurzy pre začiatočníkov – kde si každý, či veľký alebo malý mohol vyskúšať čaro vlastnoručne vyrobeného diela 🙂 Okrem kurzov mám v pláne aj semináre o drahých kameňoch a ich účinkoch na telo a dušu.

Čo by si odporučila tým, ktorý nad podnikaním v handmade len uvažujú?

Rozvíjajte sa, študujte, napredujte a hlavne sa venujte tomu, čo je vášmu srdcu blízke. Vyniknite. Buďte trpezlivý. Keď vo svojej práci nájdete zaľúbenie, uvidia ho aj ostatní. Nenechajte sa odradiť neprajníkmi, ani zdĺhavou byrokraciou, pretože nie je nič krajšie, ako mať prácu ktorú milujete. Potom vlastne nikdy nepracujete.

Dnes sme tu mali príjemný rozhovor, z ktorého bolo opäť cítiť chuť a lásku k svojej tvorbe a zároveň práci. Je naozaj skvelé, že máme aj na tomto malom Slovensku toľko nadaných a odhodlaných ľudí. Samozrejme ani dnes to nebolo všetko a Stanislava nám venovala krásny jemný setík dvoch náramkov na ruku v tvare ♥ zo svojej tvorby do súťaže. Skvelá príležitosť takto ukázať kto vám je srdcu blízky.

Chceli by ste vyhrať tento set strieborných náramkov?

V tom prípade napíšte do komentára komu by ste venovali ten druhý náramok. Možno sa na vás usmeje šťastie a skončí práve u vás. Nezabudnite pripísať svoj mail aby som vás mohla kontaktovať.

Nezabudnite sa zajtra pozrieť, či ste nevyhrali 🙂 Prípadne sa rovno zapojiť do ďalšej súťaže.

 

Zajtra tu totižto máme ďalšiu žienku s tvorivou dušou.

SÚŤAŽ UKONČENÁ!

Výherca: Elena – Gratulujem!

 

set_náramkov

36 komentárov

 1. Maria Vavrova

  22. decembra 2017 at 13:26

  Mojej sestricke by som ho darovala.

 2. Júlia Hrehová

  5. decembra 2017 at 22:38

  Náramky by som darovala mojim dvom dcéram.

 3. JANA

  5. decembra 2017 at 22:29

  Druhý náramek bych věnovala svojí nejlepší kamarádce, která je jako moje rodina 🙂
  jana.b.001@seznam.cz

 4. MarBar

  5. decembra 2017 at 22:05

  Najkrajsi by bol na ruke mojej sestry 🙂

 5. Aďa

  5. decembra 2017 at 22:05

  Samozrejme môjmu priateľovi :3

 6. Nika

  5. decembra 2017 at 20:44

  Naramok by som dala svojej sestre.

 7. Tina

  5. decembra 2017 at 19:31

  Náramok by som venovala mojej najlepšej kamarátke a zároveň sesternici, ktorá mi je ako sestra 🙂

 8. Zuzana

  5. decembra 2017 at 18:37

  Druhý náramok by som venovala mojej sestre 🙂

 9. Dominic

  5. decembra 2017 at 17:13

  Mojej mamine ?

 10. Lucia

  5. decembra 2017 at 17:11

  Darovala by som ho svoje kamarátke. 🙂

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.