advent giveaway, handmade

16. deň – handmade adventný kalendár

Hovorí sa do tretice všetko dobré a asi niečo na tom bude keďže toto je v súťaži tretia kreatívna žienka, ktorá nám venovala do súťaže náušničky. Opäť však tvorené inom techniku. O kom to hovorím? V tento 16.ty deň vám predstavím Lujzu Marko, ktorá venuje tvorbe šperkov. Viac sa o nej ale dočítate ďalej…

Kto to je?

Lujza Marko sa venuje výrobe šitých šperkov – sutaškové a zipsové. Sutašky patria k elegantným, vznešeným šperkom šitým tak známou technikou šujtáš alebo soutache. Zipsové šperky zas šije z kovových zipsov, rôznych textílii (filc, krajka, riflovina). Následne ich dozdobuje rôznymi korálikmi, (sklenené, porcelánové, kovové, plastové), sklenenými brúsenými kryštálmi alebo swarovski, štrasovými retiazkami, kovovými komponentmi atď. Jedná sa o výrazné a extravagantné šperky. Podľa požiadaviek zákazníka ale dokáže vyšiť aj v módne doplnky ako  napríklad vyšívané opasky a pánske motýliky. Talentovaná to žienka. Poďte sa ale pozrieť ako to sa popasovala s otázkami.

Rozhovor:

Ako si sa dostala ku kreatívnej tvorbe?

Už od malička som mala vzťah k ručným prácam. Najprv som šila a tvorila pre bábiky, neskôr pre rodinu a známych (šila, plietla, háčkovala a vyšívala). Bolo to hlavne preto, že som chcela mať originálne a niečím iné veci od iných. Postupne som od tvorby oblečenia prešla k výrobe šperkov. Po skončení vysokej školy, keď som už nemusela všetok čas venovať štúdiu, mohla som sa už mojej tvorbe venovať naplno. Vždy som mala sklon uprednostňovať handmade veci pred bežne predávanými hromadne vyrábanými vecami, nie len kvôli tej samotnej jedinečnosti daného výrobku, ale aj kvôli obdivu šikovnosti a fantázii jeho autora. A tak som sa aj ja pustila do tvorby svojho sna.

Čo ťa naštartovalo, aby si sa svojej tvorbe venovala naplno  a nie ako hobby?

V čase, keď som vyrábala šperky len pre moju rodinu a kamarátky, bolo to len hobby. Nakoľko bol na moje šperky veľký ohlas, považovala som za samozrejmosť dať tomu legálny postoj a ponúkať svoje výrobky aj širokej verejnosti už ako podnikateľ. 🙂 No samotná tvorivá práca je úžasná, avšak veľkú časť tvorí aj samotná komunikácia so zákazníkmi, propagácia a administratíva a to zaberá veľa času. Vzhľadom k tomu, že som aj rodič – matka, ktorá sa chce venovať aj svojmu dieťaťu, pomáha mi v podnikaní aj moja rodina.

Aké je to podnikať  s handmade na Slovensku?

Je to pomerne ťažké, zaujať zákazníkov, keď je toľko HM tvorcov, ktorí zväčša robia na „čierno“, kopírujú nápady a tvorbu iných a zákonite podliezajú aj ceny. Na Slovensku je aj slabší výber niektorých materiálov, ktoré objednávam zo zahraničia (Čechy, Taliansko, Rakúsko, Poľsko) kde je poštovné aj 18€ a navyšujú sa tak náklady na výrobu.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Pracujem na nových kolekciách šperkov, chcela by som stále zaujať svojich verných obdivovateľov.  Zároveň oslovovať vždy nových svojou tvorbou v tomto veľkom množstve HM tvorcov (šperkárok), vymyslieť kolekciu aj z nekombinovateľných materiálov a spolupracovať v budúcnosti so zaujímavými ľuďmi. 🙂

Čo by si odporučila tým, ktorý nad podnikaním v handmade len uvažujú?

Po prvých neúspechoch sa nevzdávať, pracovať na technike a zdokonaľovať sa. Nemať veľké oči a prehnané očakávania a hlavne robiť podľa vlastných nápadov, aby výrobky niesli ich rukopis. Určite nekopírovať prácu iných, či robiť šperky napr. podľa Pinterestu, len vymeniť farby, ako to robí veľa „sutaškárok“ ☹ a potom má každá to isté v ponuke.

Síce je pravda, že na Slovensku máme šperkárov neúrekom a sutaškové šperky majú už nejaký ten piatok boom. Lujza má naozaj krásne kúsky a originálnu tvorbu, ktorá ma svoj rukopis. Držím jej preto palce aby jej aj nová kolekcia vyšla a očarila nás opäť s novými kúskami. Dnes nám ale venovala do súťaže jedny nádherné náušnice vyrobené práve technikou šujtáš. No nie sú nádherné? Priam ako stvorené na nejakú spoločenskú udalosť a čoskoro tu máme plesovú sezónu 🙂 Preto netreba váhať a radšej sa zapojiť a skúsiť šťastie.

Chceli by ste vlastniť tieto elegantné náušnice vo svojej šperkovnici?

V tom prípade mi napíšte ako sa tieto krásky od Lujzy Marko volajú. Do polnoci máte šancu a na ďalší deň vyžrebujem novú majiteľku (alebo majiteľa? 😉 ) Šup ho súťažiť a nezabudnite pripísať svoj mail aby som vás mohla kontaktovať .

 

Zajtra sme tu opäť s novou tvorivou žienkou a jej darčekom.

SÚŤAŽ UKONČENÁ!

Výherca: Gitka – Gratulujem!

sujtas_nausnice

sujtas_nausnice

44 komentárov

 1. Andrea

  17. decembra 2017 at 11:06

  Volajú sa Paula

 2. Barbora

  17. decembra 2017 at 8:43

  Náušničky sa volajú Paula ?

 3. Barbora

  17. decembra 2017 at 0:02

  Náušničky Paula 🙂 sú prenádherné!!!

 4. Jarryk

  16. decembra 2017 at 22:24

  Paula je názov náušníc

 5. Nikola Benková

  16. decembra 2017 at 22:15

  Paula 🙂

 6. Aďa Hadvabová

  16. decembra 2017 at 20:50

  Paula ?

 7. Juraj

  16. decembra 2017 at 20:27

  Volajú sa Paula, chcel by som ich ako darček pre moju manželku

 8. Silvia Tkáčová

  16. decembra 2017 at 20:14

  Tento skvost nesie meno Paula 🙂

 9. Zuzana

  16. decembra 2017 at 19:51

  Náušnice sa volajú Paula sú nádherné

 10. RadkaFisher

  16. decembra 2017 at 18:36

  Ich meno je Paula ?

 11. Andrea Baránková

  16. decembra 2017 at 17:48

  Paula

 12. Gabriela

  16. decembra 2017 at 17:33

  Tieto krasky sa volaju Paula

 13. Lea

  16. decembra 2017 at 17:28

  Náušnice sa volajú Paula a sú svadobné ? ?

 14. Mary

  16. decembra 2017 at 16:53

  Och, ách, jéj, waw… Volajú sa Paula.

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.