6. deň – adventný kalendár prírodnej kozmetiky

advent giveaway, handmade, natural cosmetics

6. deň – adventný kalendár prírodnej kozmetiky

Hohohoooo. Dnes tu máme Mikuláša a s ním 6. deň prírodného adventného kalendára, v ktorom spoznáme naozaj zaujímavú slovenskú kozmetickú značku Modrú púpavu. Niečo viac o nich sa opäť dozviete v krátkom rozhovore. Hlavne nezabúdajte, na konci máte opäť súťaž o hodnotný balíček kozmetiky. Preto dnes bude súťaž prebiehať 3 adventné okienka.

Kto to je?

Modrá púpava je značka prírodnej kozmetiky, ktorú založili súrodenci Elena a Peter. Dnes fungujú ako rodinná firma v Banskej Bystrici už 6. rok. Vyrábajú pleťové oleje, prírodné krémy so zaujímavými účinnými zložkami (vlastné rastlinné extrakty, slimačí sekrét, astaxantín), bylinkové kúry a balzamy, aromabalzamy, dezodoranty a ďalšie prírodné výrobky.

Identitu Modrej púpavy vymedzuje hnutie Slow Beauty, ktorého hlavnými princípmi sú príroda, udržateľnosť a wellness. Filozofia tejto „nenáhlivej krásy“ učí používať kozmetiku vedomím spôsobom: zamýšľať sa nad jej zložením, spôsobom výroby aj dopadom na okolitý svet. Vyzdvihuje prirodzenosť, sebaakceptáciu, je teda aj o vnútornej harmónii, či pohode. Vonkajšie výsledky sú potom prirodzenejšie a trvalejšie 🙂

Rozhovor:

Existuje mnoho oblastí lokálnych produktov. Prečo práve prírodná kozmetika, čím vás chytila za srdce?

Vlastne to ani nebol nejaký vedomý výber. Nejako nás – aj s bratom – život k tomu nasmeroval. Najprv sme predávali „slimačie“ krémy, ktoré sme dovážali zo zahraničia – vybrali sme si ich kvôli ich účinnosti a unikátnosti. Čoraz viac sme sa zaoberali zložením kozmetiky a začali nám niektoré zložky prekážať. Brat sa sústredil na vývoj nášho vlastného – čisto prírodného – „slimačieho“ krému bez diskutabilných zložiek. Ja som zase „objavila“ kozmetický potenciál kvalitných rastlinných olejov a neskôr aj nekomerčných bylinkových extraktov, ktoré – ak sú urobené poriadne – sú naozaj zázračné (kedysi v minulosti sme to vedeli, len sme potom na to v tejto pretechnizovanej dobe nejako pozabudli).

Oboch nás skúšanie rôznych foriem a kombinácií účinných prírodných látok dlhodobo baví a baví nás aj hľadanie informácií, teórií a výskumných zistení v knihách či odborných článkoch. Neviem si predstaviť, že by som robila niečo iné, v tomto som sa naozaj našla.

Bolo náročné dostať sa až do tejto podoby, tj. fungujúcej značky? Koľko rokov vám to trvalo?

Kedy sa dá značka považovať za fungujúcu? 🙂 My sa postupne vypracúvame už 6. rok a stále je kam ísť. Rozvíjame sa takým tempom, aké sa nám dá zvládnuť bez úverov a pôžičiek (obaja s bratom máme rodiny, deti, tak aby sme ich existenčne neohrozili), teda na čo si Púpava dokáže zarobiť sama.

No a náročné je to primerane, asi ako každá práca, ktorú človek robí poctivo. Momentálne to vnímam tak, že náročnejšie a stresujúcejšie je skôr ustáť rozmach značky, ako rozbehnúť ju v jej začiatkoch. A o 5-10 rokov to možno zase budem vidieť inak

Keď už sme pri tej výrobe. Koľko trvá taký proces uvedenia nového produktu na trh? Je to pre vás technicky náročné?

Je to veľmi individuálne – závisí od druhu výrobku a často aj od šťastia. Zahŕňa to naštudovanie, skúšanie rôznych verzií, testovanie účinkov a stability, vychytávanie múch, dolaďovanie vôní… Keď sme s výrobkom spokojní, ide sa schvaľovať. To už je viac-menej rutina: posielame vzorky na špecializované pracoviská kvôli požadovaným testom, a ak je všetko v poriadku, znalec vypracuje tzv. hodnotenie bezpečnosti kozmetického výrobku, bez ktorého nie je predaj žiadnej kozmetiky legálny.

Na Slovensku ale aj v Česku je stále mnoho predajcov, ktorí nemajú svoj predaj kozmetiky zlegalizovaný. Aký je váš názor na túto skutočnosť?

Ja to neodsudzujem, veď aj my sme začínali kuchynčinou 🙂 Nech si každý robí podľa svojho uváženia – nakoniec, aj tak rozhodne zákazník, komu/čomu dá svoju dôveru a najmä, čo sa mu osvedčí. Pre samotného výrobcu má tiež „čierna“ výroba kozmetiky svoje úskalia. Ja osobne by som sa rozhodne nemenila s nikým, kto vyrába kozmetiku neoficiálne

Keďže aj vy sami ste sa rozhodli pre legálnu cestu, prečo  je podľa vás lepšie nakupovať od niekoho, kto sa tomu venuje oficiálne?

To je na diskusiu 🙂 Ak niekomu ide najmä o nízku cenu a má „svojho čierneho výrobcu“, ktorému verí, nemusí to považovať za lepšiu možnosť, najmä ak si neuvedomuje určité riziká vyplývajúce z neprofesionality a neznalosti. Oficiálni výrobcovia kozmetiky sú už z princípu drahší v porovnaní s tými neoficiálnymi – kvôli vyšším nákladom, ktoré majú na hygienickú prevádzku, všetky povinné testy, či odvody štátu (a nie sú to zanedbateľné čiastky).

Z hľadiska zákazníka je oficiálna prevádzka a výroba určite znakom dôveryhodnosti, aj keď v konečnom dôsledku závisí kvalita a bezpečnosť výrobkov vždy od konkrétneho človeka/ firmy (aj oficiálny výrobca, žiaľ, môže používať nekvalitné suroviny, syntetické vône, farbivá…, či ignorovať prípustné limity určitých zložiek). Ale, predsa len, ak je to pre niekoho oficiálna práca, nielen domáca „bokovka“, určite má väčšiu zodpovednosť za to, čo predáva. Nedodržiavaním hygienických štandardov a noriem by riskoval minimálne stratu oprávnenia vyrábať. Oficiálny výrobca má tiež – už len, preto čím všetkým si musí prejsť pri schvaľovacích procesoch – lepšie vedomosti o zdravotnej bezpečnosti kozmetických výrobkov. A v neposlednom rade, oficiálny výrobca prispieva (na rozdiel od „čiernych“ predajcov) aj k normálnemu fungovaniu našej domácej ekonomiky.

K záveru už len posledná otázka. Aké sú vaše plány do budúcna? Prezraďte, nech vieme čo nové vás čaká. 🙂

Chystáme sa (s pomocou profesionálnej grafičky) doladiť vizuálnu identitu našej značky (Púpava si to už zaslúži, bude to jej darček v Vianociam 😉 A samozrejme, nové, originálne výrobky sú v procese + ďalšie v našich hlavách, len sa nám musia trochu uvoľniť ruky, aby sme ich dotiahli do konečnej podoby. Začiatok roka 2019 bude teda pre našich zákazníkov a fanúšikov, ale aj pre nás samých, plný prekvapení 🙂

Nahliadni aj na ich facebook alebo instagram

metóda čistenia pleti olejom

Ďakujem za rozhovor zakladateľke Modrej púpavy Eni (RNDr. Elena Krátka), a pomaly sa presuňme aj k tomu, čo vás najviac láka k spomínanej súťaži, ktorú sme si pre vás dnes pripravili. Bude tentokrát 1. výnimočný, keďže bude trvať presne 3 adventné dni. Preto som si pre vás pripravila trochu zložitejší proces. Každý deň jedna otázka, výhercom bude ten koho vyžrebujem a bude mať všetky 3 odpovede správne 🙂

Neváhajte zapojte sa, lebo to naozaj stojí za to. Dnes totižto súťažíte o set na čistenie pleti olejom. Počuli ste už o tejto technike? U nás je zatiaľ relatívne neznáma, ale vo svete prírodnej kozmetiky je uznávanou beauty-technikou. Niektorí ju dokonca označujú za najlepší spôsob čistenia pokožky a osvedčený recept na dosiahnutie žiarivej, mladistvej pleti. Viac o ňom sa dozviete aj v krátkom videu od Modrej púpavy.

S videom súvisí aj dnešná otázka… Na akú pokožku treba nanášať čistiaci olej?

Teraz už len stačí napísať do komentára správnu odpoveď. Okrem videa viete nájsť odpoveď aj na stránke Modrej púpavy. Nezabudnite pripísať svoj mail aby som vás mohla kontaktovať. 🙂

S výsledkom budete oboznámený 9.12. a nájdete ho tu na konci príspevku.

SÚŤAŽ UKONČENÁ!

Výherca: Jana K. – Gratulujem!

metóda čistenia pleti olejom

metóda čistenia pleti olejom

metóda čistenia pleti olejom

34 komentárov

 1. Ivana

  8. decembra 2018 at 22:33

  Olej sa používa na navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 2. Iveta Ondáková

  7. decembra 2018 at 19:09

  Na navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 3. Z.

  6. decembra 2018 at 22:17

  Navlhčenú teplou vodou

 4. Terézia

  6. decembra 2018 at 20:02

  Olej nanášame na vodou navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 5. Zuzana

  6. decembra 2018 at 19:41

  Na navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 6. Erika

  6. decembra 2018 at 19:34

  Čistiaci olej treba nanášať na navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 7. Diana

  6. decembra 2018 at 19:29

  Olej sa má používať na navlhčenú pokožku. Musím povedať, že mne sa používanie olejov na vlhkú pleť naozaj osvedčilo, olej sa tak lepšie vstrebáva

 8. Michaela

  6. decembra 2018 at 19:22

  Odlicovaci Olej pouzivame na celu tvar (vratane oci), tvar musi byt navlhcena teplou vodou.

 9. Ingrid Štefanová

  6. decembra 2018 at 19:08

  Tvár umyjeme teplou vodou, teda ju zvlhčíme a nanesieme olej na pokožku, ktorú si jemne vtrieme do pokožky

 10. Milan

  6. decembra 2018 at 19:06

  umyjeme teplou vodou a potom si nanesieme olej

 11. Terka

  6. decembra 2018 at 17:53

  Olej nanášame na vodou navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 12. Andrea

  6. decembra 2018 at 17:48

  na vodou navlhčenú pokožku tváre-vrátane očí

 13. Michaela

  6. decembra 2018 at 17:03

  Na vodou navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 14. Martin K.

  6. decembra 2018 at 15:26

  Na navlhčenú pokožku

 15. Iva

  6. decembra 2018 at 15:08

  Na navlhcenu pokozku

 16. Katka

  6. decembra 2018 at 13:38

  Na vlhku pokozku tvare vratane oci

 17. Denisa Štefancová

  6. decembra 2018 at 13:37

  Na vodou navlhčenú pokožku tváre (vrátane očí).

 18. Karin

  6. decembra 2018 at 13:33

  Na navlhcenu pokozku tvare a aj oci

 19. Nikola

  6. decembra 2018 at 12:58

  Na navlhčenu pokožku

 20. Katarína Ondrušova

  6. decembra 2018 at 12:39

  Na vodou navlhčenú pokožku tváre, vrátane očí.

 21. Petronela

  6. decembra 2018 at 12:33

  Na navlhcenu pokozku

 22. Andrea F.

  6. decembra 2018 at 12:23

  na navlhčenú pokožku tváre vrátane očí

 23. Evka Páleníková

  6. decembra 2018 at 11:08

  Olej nanášame na navlhčenú pokožku tváre (vrátane očí).

 24. Lenka Koprdová

  6. decembra 2018 at 11:00

  Na dlhú pokožku tváre vrátane očí.

 25. Vivien

  6. decembra 2018 at 11:00

  Na teplou vodou navlhčenú tvár 🙂

 26. Petra

  6. decembra 2018 at 10:50

  na navlhčenú pokožku tváre vrátane očí

 27. Diana

  6. decembra 2018 at 10:46

  Na vlhcenu pokožku tvare,vrátane oči 🙂

 28. Jana Gajdošová

  6. decembra 2018 at 10:29

  Olej nanasame na vodou ocistenu pokozku , pouzijeme teplu vodu.

 29. Katarína

  6. decembra 2018 at 9:58

  Na vlhkú pokožku tváre vrátane očí.

 30. marika

  6. decembra 2018 at 9:57

  Pred použitím čistiaceho oleja treba pokožku navlhčiť.

 31. Renka

  6. decembra 2018 at 9:36

  Olej treba nanášať na vlhkú pokožku (vodou navlhčenú). Modrá púpava je mi veľmi sympatická a tieto články su super, každé ráno sa teším na nové okienko 🙂❤️

 32. Dada

  6. decembra 2018 at 9:11

  na vodou navlhčenú pokožku tváre (vrátane očí) 🙂

 33. Janka

  6. decembra 2018 at 8:09

  na vodou navlhčenú pokožku tváre (vrátane očí)

 34. Domi

  6. decembra 2018 at 8:07

  Na navhlčenú pokožku tváre, vrátane očí. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.